Tábor Hrubá Skála 28.6.-19.7. 2008

Letos jsme děti v psaní deníku  na táboře neuháněli a nekontrolovali a dopadlo to tak, že si ho nejspíš nikdo nenapsal. Takže si netradičně budete moci přečíst pouze to jak jsem tábor viděl já. Snad jsem nic podstatného nezapomněl. Fanda/Nervík

 

28.6. Sraz byl jako obvykle v sobotu v 8 hodin před klubovnou. Naložily se věci do aut, děti vyrazili se Stehnem na Hlavní nádraží a ostatek vedoucích (Luděk, Lída, já) a Čočka s Hráškem a Fazolí vyjeli na Hrubou Skálu. Jakmile kolona aut dospěla na tábořiště, začalo se s prací. Opravovala se střecha kuchyně připravovaly podsady. Ovšem zbytek měl menší zádrhel a ujel jim vlak z Turnova. Než bychom na ně další 2 hodiny čekali, radši jsme pro ně dojeli auty. Společnými silami, pak večer měli postavené všichni podsady a stálo rovněž Tee-pee. Ještě jsme se samozřejmě ale dojeli vykoupat. Seržant byl na samotce, protože měl horečky.

29.6. Práce bylo dost a tak jsme celou neděli stavěli a stavěli. Umývárku, sprchu, latríny a dostavily se též poslední podsady.Luděk s Janou posekali Číňanovi zahradu a večer odjeli. Zbytek se dojel vykoupat po náročném dni.

30.6. Dopoledne jsme ještě dodělávali co bylo třeba. Kopala se odpadová jáma, stavěla se hrací deska a přístřešek pro ni. Přivezli nám polní kuchyni. Přijel Křídlo. Odpoledne bylo rozdělení do skupin, seznámení s hrou, tvorba postav a koupání. Někteří měli zajímavé postavy, jiní méně. Skupiny: Harmonické kvarteto- Pošťák, Čočka, Guláš, Racochejl. Aliance- Orbit, Hrášek, René, Dominik. Horda- Coural, Seržant, Kája.Večer jsme měli slavnostní oheň. Zpívali jsme dlouho do noci.

1.7. Před obědem jsme postavili branky na fotbal, a dodělávali se už jen drobnosti. Hrály se různé hry v lese se šátkem a provazy. Skupiny museli připravit, zahrát a nacvičit jednu píseň dle zpěvníku. Večer nám ji měli přehrát. Odpoledne byla dobrodružná výprava do Středozemě. Běželo se po fáborcích k rybníku Věžák. Cestou bylo několik stanovišť s otázkami ze světa JRR Tolkiena. Nakonec jsme se ve Věžáku všichni skvěle vykoupali. Po návratu do tábora, jsme zjistili, že přijela Brčko. Skupiny předvedli svou produkci a všichni se při tom náramně bavili. (Krom těch co zrovna hráli :-). Večer se konala první hra na desce. Aliance a Kvartet dorazili do Minas Tirith a Horda do Edorasu.

2.7. Po ranních nezbytnostech se hned začali plnit úkoly. Seržantovi už bylo lépe a tak se začal pořádně zapojovat do programu. Horda se v Edorasu utkala s Pány koní o titul nejlepších jezdců a těsně zvítězila.Král Fengel jim pak daroval nejrychlejší koně ze svých stájí a čestný glejt. Aliance zase splnila úkol od samotného správce Gondoru, Turgona a v Drúadanském hvozdu vypátrala uprchlého špeha. Za odměnu získali titul Ochránců Gondoru. Kvartet zvládl v určeném čase uvařit vejce a připravil též čaj z lesních plodů. Čaj byl i chutný. Po obědě se trénovalo s lasem, lukem, bičem a bumerangem. Bohužel bumerang se záhy rozbil při dopadu. Stejnému kvítku se pak ještě povedlo zlomit šíp. Po tréninku jsme se dojeli vykoupat. Po návratu z koupání byly závody. Zvlášť sebe mrskání, pardon práskání bičem bylo pěkné. V luku byl nejlepší Guláš. V ostatních disciplínách to již bylo vyrovnané.

3.7. Ráno se šlo na borůvky. Dlouho to vypadalo, že nikdo nic nenajde, ale nakonec se přeci jen našlo to správné pole. Skřetí otročina na borůvkových plantážích neměla poražených. Přeci jen knedlíky večer chutnali všem. Guláš překvapil a oproti loňsku byl pro skupinu skutečně platným sběračem. Po poledním klidu se Harmonické kvarteto vydalo plnit úkol zadaný jim alchymistou Atrionem. Museli přinést vodu z Jezera Núrnen, ležícího uprostřed temné země Mordor. Zbytek tábora představoval skřety a snažil se jim v tom zabránit. K boji nakonec nedošlo, protože Kvarteto dorazilo až po časovém limitu. Po hře jsme se všichni dojeli vykoupat. Před večerkou jsme si ještě zahráli hru na desce. Aliance dostala zadaný úkol, který Kvartet nesplnil.

4.7. Ráno pršelo, a tak se hrála námořní bitva mezi Umbarskými korzáry, Gondorským královským loďstvem a flotilou elfů z Šedých přístavů. Pak se ještě hráli různé deskové hry. Po poledním klidu vyrazila Aliance splnit úkol od alchymisty Atriona. Překvapila všechny skřety svou rychlostí a vrátila se dříve něž se stačili připravit. Získala díky tomu mocný lektvar, který uspával skřety. Temný pán neměl radost a padali hlavy.  Po návratu Aliance ještě probíhal volnější trénink s lukem bičem a lasem. Některým se již povedlo s bičem i prásknout. Například Racochejlovi a Seržantovi. Večer byla hra na desce. Kvartet bloudil v Mrtvých močálech, Horda došla do Lórienu a Aliance doputovala do Hůrky.

5.7. Před obědem přijel Stůj a rozšířil Hordu. Trénovali se písně a také večerní představení pro Číňana, který nedlouho před táborem oslavil 60 let. Odpoledne přijeli krátce po sobě Číňan, Pelíšek a Mirek. Zahráli jsme si starý známý průjem, při kterém byli skupinky po lese naháněny různými nemocemi a zachraňoval je toaletní papír. Po večeři začala oslava. Představení s živými obrazy sklidilo úspěch. Slavnostně jsme loučí ze čtyř stran zapálili oheň. U ohně se dlouho povídalo a vzpomínalo. Pak se hrálo a zpívalo až do půlnoci.

6.7. Neděle. Celodenní odpočinek. Někdo hrál deskové hry, někdo si šel zahrát fotbal, potom softbal. Večer jsme se dojeli vykoupat. Po návratu z koupání nás opustil Mirek s Pelíškem a Lída. Naopak nám na táboře přibyl Luděk.

7.7. Celé dopoledne probíhal obchodní den. Pošťák maloval portréty, Hrášek a Orbit myli nohy, Guláš čistil boty. René, Kája prodávali rybíz a třešně. Ale hlavně se všichni snažili vyhrát peníze v pokeru se Stehnem a Křídlem. Mnozí prodělali kalhoty, jak už to bývá. Kdo neměl co dělat pro toho táborová agentura vždy našla pěknou a mizivě placenou práci :-). Aliance  šla odpoledne zkusit najít a vykopat poklad dle mapy starého podivína Adora. Bohužel zbloudila a nic nenašla. Potom jsme se dojeli vykoupat. No a potom už byl táborák a buřty. Až na Alianci se skupinky se svým představením o dost zlepšily. Veselé posezení skončilo až kolem 11 hodiny.

8.7. Hned od rána byla běhavá hra v lese. Družiny tvořili obchodníky a putovali mezi trpasličím Ereborem, lidským městem s kovárnami Dolem a přístavním Jezerním městem. V každém byl jiný kurs a tak se vyplatilo u někoho nakoupit a jinde prodat. Po obědě se Horda dala do plnění úkolů. Horda dokázal předvést Galadriel a Celebornovi, že znají stromy a květiny. Úkol splnili a dostali kouzelnou masku, s jejíž pomocí se mohli ztratit v lese všem nepřátelům. Díky tomu byly později připuštěni k dalšímu těžkému úkolu. Aliance a Kvartet nejprve postavili a vyrobili závodního koně a pak na něm pořádali závod. Zvítězil Kvartet a s přehledem. Potom jsme si zahráli ještě hru na rychlé oblékání. Večer byla vědomostní soutěž o Středozemi. Po večerce potom na Hordu čekal těžký úkol. Museli se dostat do Morie a přinést prastarou Durinovu sekeru. Galadriel je doprovodila až k vchodu do jeskyní. Odtud museli za svitu louče projít až do 3.důlního sálu a tam sekeru najít. Ale již v polovině cesty je přepadl kvílivý přízrak a Horda přišla o kouzelníka Courala a hobita Stůje. Na předposledních schodech Nazgúl chytil zlodějku Káju. Takže zbýval pouze Seržant. Již vybíhal s Durinovou sekerou z podzemí když mu cestu přehradil poslední přízrak prokletý rytíř.

9.7. Dopoledne bylo ve znamení staveb a příjezdu Komára a Zajdy. Prvně jmenovaná rozšířila družinu Kvarteta a druhá Hordy. Skupiny si vtvořili 4-boké jehlany a krajinky dlouhé tak jako délka bot celé družiny. Po polední pauze byly závody v přecházení bažin (pomocí krajinek a šoupání nohama) a valení obléhacích strojů. Večer byl souboj řečníku a dočkali jsme se při něm opravdu úžasných výkonů. Například Hrášek, který měl 1 minutu hovořit o slavnostním ohni. Začal tím, že se na něm hlavně opékají špekáčky a na závěr zdůraznil „oheň hoří, pyroman přikládá a stále oheň hoří...“ Po souboji řečníků přijel Sadám. Po večeři se ještě hrálo na desce. Byla to osudová hra pro Kvartet, neboť poté co se konečně vymotali z bažin je postihla tragédie neboť potkali draka a ten je zahubil. Museli proto začínat znovu od začátku. Horda se mezi tím dostala blízko Jezerního města a Aliance se přesunula směrem k Šedým přístavům. Večer byl menší oheň.

10.7. Ve čtvrtek jsme vyráželi na dvoudenní výpravu. Jeli všichni kromě Pošťáka. Nejdřív do Hrubé Skály na vlak a potom vlaky až do Semil. Odtud jsme se vydali krásným údolím Jizery (Riegrova stezka) do Spálova. Ve Spálově jsme chvíli pod mostem čekali až přejde nejhorší průtrž a potom vyrazili rozbahněným údolím Kamenice. Chtěli jsme přespat v bývalém partyzánském bunkru, ale našli jsme ho zamčený a tak se pouze Orbit protáhl dovnitř a vyfotil to tam. Cestou jsme viděli krmelec a tak jsme zkusili štěstí u něj. Visely v něm klíče. Takže jsme se u něj u bivakovali. Uvařila se večeře, zahrálo se na přecházení hranic, chvilku jsme poseděli u ohníčku sušili si věci a prosili Peruna, aby v noci nesprchlo.

11.7. Perun na nás byl hodný a ani nekápnul. Po snídani jsme vyrazili směr Bozkovské jeskyně. Přestože nás Stůj strašil hrozivými frontami, šli jsme na prohlídku prakticky bez čekání. Jeskyně byly vskutku nádherné. Po prohlídce jsme vyrazili směr Spálov po modré. V půlce cesty si dali oběd a na zastávku přišli jen asi 15 minut před odjezdem vlaku. No a vlakem s pár přestupy hurá do tábora. ( Jen jedna věc mě zarážela. Kdykoliv jsme zastavili u nějakého občerstvení znamenalo to útok na stánky. Ke cti vám budiž přiznán fakt, že jste dodržovali mé nařízení a chodili tam pouze po skupinkách a né jako sběř. Přesto nakupovat si před prohlídkou a po prohlídce prakticky to samé? No nevím, nevím. Asi byste někteří měli trénovat trochu odříkání si ). Po návratu do tábora nás čekal Luděk, Jana, Pošťák a čočka k večeři. Ještě před ní jsme se ale dojeli vykoupat. Po večeři už bylo volno. Když už se všichni připravovali ulehnout přišla nečekaná průtrž  a shodila tee-pee. Přesunuli jsme tedy věci nouzově do kuchyně.

12.7. Dopoledne byl speciální hodinový závod. Ve kterém zvítězila Horda, neboť po dráze neustále kmitala s lžičkami vody. Ostatní kteří zkoušeli i jiné způsoby (nesení jednoho člena, vedení slepého pozadu a jiné) nebyli tak úspěšní. Potom všichni začali stavět dřevěné konstrukce bojových formací. Odpoledne se všechny 3 bojové formace utkali v bláznivém souboji v bludišti. Odpoledne měly být silové souboje, ale nakonec jsme si zahráli jen vytahování z kruhu. Když se všechny skupinky prostřídali, stoupli si doprostřed kruhu vedoucí. Ven se dětem podařilo dostat jen některé. Ovšem když si do kruhu stouply všechny skupinky, vytahali je vedoucí z kruhu dřív než bys řekl švec. Odpoledne byly lanové závody které připravil Luděk s Janou. Po nich se u ohně trénovala 1.pomoc. Večer se narychlo vyrazilo do kina na Asterixe a Olympijské hry. Ovšem toho už nedávali, a tak se dívalo na Útěk do divočiny. Převládající nevalnou náladu nad tímto snímkem vyvažovala jen Brčko a Pošťák, kterým se film náramně líbil.

13.7. Neděle. Klasika, někdo hrál to a jiný zase ono.V poledne jsme se vydali  prohlédnout si v Rovensku obrácené zvony, a viděli jsme je i vyzvánět. Hlavně se ale odpočívalo, koupalo. Odpoledne odjel Křídlo a Jana. No a večer byl očekávaný táborák u kterého se hrálo a zpívalo až do noci. před večerkou bylo všem ale sděleno, že jsou nyní zajatci skřetího tábora a musejí odevzdat všechny své věci, krom nejnutnějších. Chvíli po večerce byl poplach a vyslýchání, neboť někdo odcizil krumpáč a lopatu. Snad všichni si to užívali.

14.7. Netradiční pochodová rozcvička a suchý chléb s vodu k snídani potvrzovali, že to nebude žádný med. Dopoledne přišel Smolík a jeho kamarád. Při snaze dostat se ze skřetího zajetí ovšem dost zajatců začalo porušovat pravidla, a tak se hra mírně zkazila. Přesto se podařilo postavit 12 metrů dlouhý žebřík, po kterém Racochejl jištěná pomocí lana a sedáku vylezla na stožár a provlíkla znovu stožárové lanko. Polední klid byl ve znamení pokusů o útěk a někteří byly opravdu „nenápadní.“ Skřetí hlídka proto z jasných důvodu hlídkoval stále u podlézané zdi. Po poledním klidu si šli někteří zahrát fotbal. Jiní se stále pokoušeli dostat ven. Nakonec se to povedlo všem kromě Stůje a Čočky. Po skončení hry nastalo vyplácení. Guláš musel proběhnout uličkou hanby za to, že byl práskač. Přestože špatný, a hru pochopil po Gulášovsku. Stůj a Čočka, za to že neutekli. No a dostalo se taky na nás skřety. Ještě naposled jsme si zazpívali skřetí písničku a jeli jsme se koupat. Večer byla hra na desce a Aliance se dostala do Šedých přístavů. Horda do Esgarothu.

15.7. Dopoledne se Horda vydala vylovit dračí šupinu z Dlouhého jezera. S přehledem to zvládli a od šťastného starosty Esgarothu získali zlatý klíč ke všem řekám a potokům. Alianci se ovšem opět nevedlo a v Šedých přístavech na hádankách a šifrách vyhořeli. Kvartet se během dopoledne naučil hrát kroket. Potom jsme se dojeli vykoupat a zahráli si softbal. Během softbalu Smolík odjel.Večer byla hra na desce. Aliance se vydala směr Lórien. Kvartet dorazil do Šedých přístavů a Horda dojela do Thranduilových síní.

16.7. Během dopoledne se Kvartet neúspěšně pokusil splnit úkol v Šedých přístavech. Dopoledne splnila Horda Thranduilův úkol a přinesla mu  z pavoučího bludiště talisman velkých pavouků. Odměnou dostali přívěšek z paroží lesního jelena, se kterým v lesích vždy našli správnou cestu. Potom se Horda s Aliancí se utkali v dřevařských závodech. Před obědem se ještě hrálo Palermo. Potom byla hra na desce a Aliance se vrátila zkusit Šedé přístavy ještě jednou, Kvarteto dorazilo do Hůrky. Po svačině se nyní již úspěšně podařilo Alianci splnit úkol v Šedých přístavech. A Kvartet s velkou pomocí hraničáře vykopal v Mohylových vrších truhlu s vlajkami Arnoru a pokladem. Ale protože, poničili i pohřebiště, hraničář jim přenechal z pokladu pouze roh hojnosti. Odpoledne také probíhalo ve znaku do vyzbrojování se. Některé výtvory stáli zato, jiné jako třeba Ulumulum podlehly zkáze, dříve než by bylo zdrávo. Večer se při hře na desce děli věci. Horda v poklidu dorazila do Roklinky, ale Aliance, přestože už měla potřebné 3 artefakty se rozhodla, že předběhne Kvartet a uzme jim artefakt v Lórienu. Mocná stíhací jízda byla přerušena nedaleko  zřícenin Tharbadu. Aliance potkala draka! Horda a Kvartet propukli v ohlušující jásot. Ovšem v Alianci by se krve nedořezali. Celá skupina již byla drakem poražena. Zbýval jen válečník René. Naštěstí mu, ale kostky přály a draka přemohl. Tu zas v Alianci vzniklé veselí neznalo mezí. Přesto se Kvartetu podařilo dojít do Lórienu první a získat úkol. Bohužel počasí nedovolilo aby šli do jeskyní pro Durinovu sekeru.

17.7. Dopoledne se štěstím Kvartet splnil náhradní úkol zadaný v Lórienu. Získali magický přívěšek Možnosti. Umožňoval jim při hodu kostkami na událost vzít jednu z nich a hodit ještě jednou. Potom byla hra na desce a i v tomto závodě bylo díky štěstí v kostkách rychlejší Kvarteto před Aliancí. Před obědem ještě dostali od Elronda v Imladris všechny družiny nákres mapy cesty k Carn Dúm a rady. Po svačině začali družiny vyrážet ve stejném pořadí, jako dorazili do Roklinky. Nejprve museli navštívit věštce v jeskyni pod horou Gram. Odtud už putovali do Carn Dúm (zřícenina hradu Hrubá Skála). Tam jim hraničář pomohl překonat náročný úsek se slézáním po lanovém žebříku. Vybrali si odměnu a vyrazili směr Zapomenutý hrad (Valdštejn), kde na ně již čekala Galadriel, aby jim předala glejty. Po prohlídce byli po jednom předvedeni před paní z Lesa a obdrželi glejt v tom pořadí v jakém skupinky dorazily a odevzdali vyluštěné šifry. 1. Horda, 2. Harmonické Kvarteto, 3. Aliance. Pak už následovala jen cesta do tábora, kterou Orbit zaběhl v moc pěkném čase. Večer jsme se dojeli vykoupat a rozdali diplomy za nejčistší stan (Čočka s Hráškem) a největší čuňata (Racochejl a Kája). Prasátka jsme pak v oblečení osprchovali,  namydlili a umyli.

18.7. Po snídani proběhlo tržiště. Jednotlivci vyráželi do třech obchodů, aby utratili své stříbrňáky. Jakmile měli vše utraceno, korzovali kolem obchodů a snažili se ještě něco vyprosit. Pak si šli všichni zabalit. Po obědě, už byl  pátek ve znamení, bourání podsad, úklidu tábora a chystání dřeva na večerní oheň. Přijela Lída a Křídlo. Jakmile jsme měli uklizené podsady a polní kuchyň přišla celkem slušná průtrž. Po průtrži jsme začali všichni chystat žranici. Každá skupinka něco připravila a všichni se naprali. Snad krom Čočky s Hráškem. Byť to jejich tělesná konstrukce neprozrazuje, jsou schopní zbaštit divočáka na posezení. Pak jsme ještě dlouho poseděli u ohně a zahráli a zazpívali. Spát nás poslal až déšť.

19.7. Konec tábora. Bourání tee-pee, úklid tábořiště, Kája a Racochejl  speciální bourání latríny. No a potom už na vlak a do Prahy. Cesta proběhla bez problémů a všichni byli  u klubovny předání do náručí svých rodičů.

Ahoj Fanda

27.08.2008 10:21:03
filistini
Created by: Jiří Vetýška 2008
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one